Ciekawe

Faktoring, czyli pieniądze dla mikroprzedsiębiorców

1.3KViews

Wprowadzanie w życie własnego pomysłu na zarabianie pieniędzy może sprawiać wiele problemów. Jednym z głównych wyzwań jest pozyskiwanie środków na rozwój i utrzymanie płynności finansowej. Z pomocą najmniejszym przedsiębiorstwom przychodzi faktoring.

Czym jest faktoring?

Jest to nowoczesny produkt finansowy zaprojektowany z myślą o różnych firmach. Wśród jego potencjalnych beneficjentów są także freelancerzy i przedsiębiorcy zatrudniający raptem kilku pracowników. W dużym uproszczeniu, klasyczny faktoring polega na odblokowaniu kwot zamrożonych na fakturach i zamienieniu ich na gotówkę będącą do dyspozycji faktoranta. Jak to wygląda w praktyce? Faktorant (firma sprzedająca produkty i usługi) wystawia odbiorcy fakturę z odroczonym terminem płatności za przedmiot zamówienia. Fakturę tę przekazuje również do firmy faktoringowej, która bezzwłocznie opłaca całość lub część (np. 90%) kwoty wskazanej na fakturze. Dzięki temu sprzedawca ma zapewnioną płynność finansową – może wywiązywać się ze swoich zobowiązań i realizować kolejne projekty. Firma faktoringowa czeka na datę zapadalności faktury. Wtedy otrzymuje zapłatę od płatnika, a dodatkowo także określoną w umowie prowizję od faktoranta.

Dlaczego faktoring jest lepszy niż kredyt obrotowy?

W swoim założeniu faktoring może przypominać nieco kredyt obrotowy. Obie usługi mają ten sam cel – uzyskanie finansowania bieżącej działalności. Jednak w biznesowej praktyce oba produkty finansowe różnią się od siebie. Uzyskanie kredytu na działalność operacyjną wiąże się ze spełnieniem stawianych przez kredytodawcę warunków. W liczeniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę określone parametry, m.in. zabezpieczenie materialne, długość działania na rynku, co automatycznie wyklucza podmioty z krótkim stażem lub bez historii kredytowej. Sam proces przydzielania kredytu może być czasochłonny i wiązać się z przebrnięciem przez wiele procedur. Na jego tle faktoring cechuje się szybkim procesowaniem. Ponadto nie wymaga twardych zabezpieczeń, np. hipoteki. Firmy faktoringowe badające zdolność swoich Klientów zwracają uwagę na wystawione faktury i wiarygodność kontrahentów, a nie posiadany kapitał. Faktoring nie powiększa zadłużenia faktoranta i nie zmniejsza jego zdolności kredytowej.

Jak wygląda oferta faktoringu dla mikroprzedsiębiorców? Sprawdź https://www.indos.pl/oferta/faktoring/? – Zapraszamy!

root_809
the authorroot_809