Ciekawe

Domowe palmy – czy to dobry pomysł?

647Views

Palmy pomimo tego że są typowo egzotycznymi roślinami to coraz częściej są hodowane w mieszkaniach. Do wyboru jest bardzo wiele gatunków palm, dzięki czemu każdy odnajdzie coś dla siebie. Aby wybrać odpowiednią roślinę do domu należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Gdzie najlepiej ustawić palmę?

Na rozwój palm olbrzymi wpływ ma światło, dlatego też tym bardziej należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie rośliny. Jak łatwo się domyślić wszystkie rośliny tropikalne dość mocno przyzwyczajone są do ciepła. W dzisiejszych czasach rekordy sprzedaży biją światłolubne gatunki. Mowa tutaj między innymi o daktylowcach kanaryjskich, karłatkach i szorstkowcu.

W sklepach ogrodniczych znaleźć można również palmy, które preferują pełne rozproszone światło. W tym konkretnym przypadku najlepiej sprawdzi się popularna areka. Warto wspomnieć również o roślinach, które wolą półcienie. Piękna palma koralowa bez problemu poradzi sobie w pomieszczeniach, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony.

Wielkość palmy

Egzotyczne palmy jak powszechnie wiadomo to dość wysokie rośliny. Na szczęście doniczkowe odmiany rzadko kiedy przekraczają 20 metrów. W trakcie zakupu na pierwszy rzut oka krzewy nie wydają się zbyt duże. Pamiętać należy jednak o tym, że późniejszy rozwój palm może zaskoczyć. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z maksymalnym wzrostem wybranych gatunków.

Wybierając idealny gatunek palmy domowej warto zwrócić uwagę także na rozłożystość liści. Do wyboru są palmy, które rosną głównie w górę, jak i również można wybrać odmiany, które rozrastają się w szerokości.

Jaka ziemia?

Wybranie pięknej palmy domowej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Warto zwrócić uwagę także na ziemię, która odgrywa bardzo ważną rolę. Palma czerpie niezbędne składniki odżywcze właśnie z ziemi, dlatego też tym bardziej warto postawić na porządną ziemię, dzięki której nie będzie problemu z rozwojem.

Aby wybrać odpowiednią ziemię dla palmy należy zwrócić uwagę oczywiście na pH. Najlepszym wyborem są ziemie o neutralnym pH (od 5,5 do 6,5). Przydać może się również ziemia o przepuszczalnej strukturze, która dobrze trzymać będzie wilgoć.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa specjalna warstwa drenażu na dnie doniczki. To właśnie ta warstwa chroni korzenie przed stojącą wodą. Warto zapoznać się z poradnikami od doświadczonych ogrodników, dzięki którym dowiemy się jak prawidłowo przesadzić palmę. Skorzystać można także z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

root_809
the authorroot_809