Biznes

Jak założyć działalność gospodarczą?

2.08KViews

Prawie 60% osób, które do tej pory założyły własną działalność gospodarczą, uważa ten proces za bardzo łatwy. Składa się on z kilku kroków, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności.

Wypełnienie wniosku

Pierwszym z nich jest wypełnienie formularza CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i informacji o Działalności Gospodarczej). Po właściwym wypełnieniu wszystkich danych (w formie papierowej lub on-line) wniosek składa się we właściwym urzędzie gminy lub miasta. Wysłanie dokumentów przez Internet wiąże się z założeniem profilu na portalu ePUAP oraz późniejszym potwierdzeniem go np. w ZUS.

NIP i REGON

Składając wniosek CEIDG, przedsiębiorca ubiega się jednocześnie o nadanie numeru REGON oraz NIP. Za jego pomocą deklaruje się także na odpowiednią formę opodatkowania oraz zgłasza się jako płatnik składek ubezpieczeniowych do ZUS. Jeśli w trakcie działalności firmy, dojdzie do sytuacji, która wymagać będzie zmiany tych danych, właściciel składa dokładnie ten sam wniosek. Ma na to 7 dni od zaistnienia zmian. Dane dotyczące REGONu i NIPu samoczynnie aktualizują się w systemie CEIDG. Jeśli firma zakładana jest przez wspólników spółki cywilnej, każdy z nich powinien złożyć wniosek osobno.

Rodzaj wykonywanej działalności

Wniosek CEIDG zobowiązuje do zdeklarowania formy działalności firmy. Wypełnia się ją zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, która jest spisem czynności dostępnych dla przedsiębiorstwa. Czynności te oznaczone są numerami. Firma nie jest ograniczona liczbą podawanych numerów PKD, nie istnieje limit ich ilości.

Urząd Skarbowy

Jeśli osoba cywilna posiadała wcześniej numer NIP i wystąpiła o jego nadanie dla firmy, numer ten pozostaje niezmieniony. Jeśli numer ten został nadany po raz pierwszy, można łatwo wyszukać go, wpisując swoje dane w wyszukiwarce przedsiębiorców. Wpis z danymi pojawia się w nim najpóźniej 3 dni po złożeniu wniosku CEIDG. W praktyce najczęściej widnieje tam już na drugi dzień. Jeśli zakładana firma będzie spółką, należy w odpowiednim Urzędzie Skarbowym złożyć wniosek NIP-2 oraz NIP D.

Niezbędnym jest również złożenie formularza VAT-R, za pomocą którego przedsiębiorca deklaruje się być podatnikiem VAT. Urząd Skarbowy, w którym należy złożyć to pismo, odpowiada miejscu wykonywania działalności – najczęściej siedzibie firmy. W tym samym urzędzie należy co miesiąc uiszczać opłatę za podatek VAT. W odróżnieniu od podatku dochodowego – tę opłatę składa się w urzędzie odpowiadającym miejscu zamieszkania.

ZUS

Jeśli dochody z wykonywanej w ramach założonej firmy działalności, są jedynym źródłem dochodów, w ZUSie należy wypełnić druk ZUA. Druk ZZA należy złożyć, jeśli poza prowadzeniem firmy płatnik jest zatrudniony na umowę o pracę, z której dochód wynosi więcej niż minimalna pensja krajowa. Jeśli ten dochód jest niższy, nadal obowiązuje wniosek ZUA. Spółek cywilnych dotyczy druk ZPA. Dokumentację składać można w dowolnych oddziałach ZUS, do 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności lub przesłać ją pocztą. Wnioski składane w ZUSie muszą być zawsze w 2 kopiach. Przy osobistym składaniu kopię powinno się potwierdzić pieczątką wraz z aktualną datą. Dokumenty nie powinny być składane na pół.

Kolejnym krokiem staje się zorganizowanie środków potrzebnych do wprowadzenia firmy na rynek oraz znalezienie własnego, oryginalnego pomysłu na biznes.

root_809
the authorroot_809