Ciekawe

Zalety i zastosowanie konstrukcji żelbetowych

709Views

Wśród różnych technologii stosowanych w budownictwie można wymienić konstrukcje żelbetowe. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z ich głównymi zaletami oraz zastosowaniem.

Rodzaje żelbetu

Aktualnie w budownictwie wykorzystuje się dość zróżnicowane rodzaje żelbetu. Wśród nich można wskazać między innymi następujące:
– standardowy żelbet, który jest zbrojony z wykorzystaniem prętów,
– siatkobeton, który produkowany jest z tkanej lub zgrzewanej siatki,
– drutobeton, który stworzony jest ze zbrojenia w postaci drutów,
– kablobeton, czyli beton sprężony, który jest rozciągany przed zalaniem,
– strunobeton, który składa się z drutów lub wiązek złożonych ze strun.

Cechy żelbetu

Żelbet to materiał, który bez wątpienia ma szereg zalet. Konstrukcje żelbetowe są szeroko wykorzystywane w budownictwie, ponieważ w łatwy sposób można dostosować ich kształty do swoich potrzeb. Żelbet to materiał, który charakteryzuje się wyjątkowo wysoką trwałością oraz solidnością. Oprócz tego jest odporny na działanie zróżnicowanych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład trwałe oraz zmienne obciążenie. Jest także odporny na działanie ognia, dlatego stanowi bezpieczny materiał do produkcji obiektów budowlanych. Do zbrojenia betonu mogą być wykorzystywane dość zróżnicowane materiały, wśród których można wskazać pręty, liny, struny, siatki oraz kable.

Zalety konstrukcji żelbetowych

Wśród głównych zalet konstrukcji żelbetowych można przede wszystkim wskazać wyjątkowo wysoką trwałość oraz solidność. Jego to rozwiązanie, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas budowy różnych obiektów. Ma bardzo szerokie możliwości zastosowania w budownictwie, ponieważ konstrukcje żelbetowe są z powodzeniem wykorzystywane w różnych typach budownictwa. Powstają z nich zarówno obiekty mieszkalne, jak i budynki przemysłowe oraz rolnicze. Żelbet jest również dość tanim materiałem, zwłaszcza jeśli porównuje się go do innych technologii.

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje żelbetowe są przede wszystkim wykorzystywane podczas stawiania fundamentów, a także ścian oraz stropów w różnych obiektach. Tego rodzaju konstrukcje wykorzystywane są do powstawania budynków mieszkalnych, ale także gospodarczych, a nawet fabryk i hal. Z ich zastosowaniem można się spotkać również w przypadku stawiania mostów, tuneli oraz estakad. Konstrukcje stworzone z żelbetu mogą występować również w formie prefabrykatów, a także konstrukcji szkieletowych, które także mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Dzięki temu można z nich korzystać na przykład podczas tworzenia murów oporowych oraz zbiorników wodnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

root_809
the authorroot_809