Ciekawe

Co to jest system WMS i gdzie się go stosuje?

470Views

W ostatnim czasie bardzo często można usłyszeć wiele informacji o systemach WMS. Jest to termin związany z branżą logistyczną i sprawdzi się w każdej firmie, w której znajduje się magazyn.

System WMS co to jest?

Skrót WMS pochodzi od angielskiego zwrotu i oznacza system zarządzania magazynem. Jest to system magazynowy, którego zadaniem jest zarządzanie wszystkimi procesami zachodzącymi w tymże miejscu. System ten ma zarządzać zadaniami, począwszy od przyjęcia dostawy, aż po wysyłkę, łącznie ze śledzeniem i analizowaniem jej.

Dzięki systemowi WMS pracownicy mogą znacznie szybciej i sprawniej pracować i śledzić przebieg procesów. W systemie zebrane są wszystkie najważniejsze informacje, które następnie przekazywane są pracownikom. Ci zaś na ich podstawie podejmują kolejne decyzje.

Jak wygląda system WMS?

Wiadomo już, system WMS co to jest. Warto teraz bliżej się przyjrzeć, jak on funkcjonuje. Może działać jako system autonomiczny lub modułowy. W pierwszym przypadku jest to zupełnie odrębne i niezależne narzędzie. Oczywiście w każdej chwili może zostać on zintegrowany z innymi systemami, jeśli zajdzie taka konieczność.

System WMS modułowy jest częścią systemu ERP. Jest to oprogramowanie, które służy do zarządzania zasobami firmy. W tym wypadku niestety system ma ograniczone możliwości i funkcje. W głównej mierze nadaje się do zarządzania magazynami w niewielkich firmach, które nie mają skomplikowanej struktury logistycznej.

Gdzie stosowane są systemy WMS?

Dzięki systemowi WMS można śledzić każdy etap procesów zachodzących w magazynie. Jest to doskonałe narzędzie do zastosowania w dużych firmach przewozowych, jak i mniejszych działalnościach, które zajmują się sprzedażą wysyłkową. System WMS powoduje, że magazyn działa efektywniej. Można na bieżąco kontrolować zapasy w magazynie, śledzić w czasie rzeczywistym przesyłkę lub monitorować dostawy towaru.

Zaletą systemu WMS jest znaczne przyspieszenie działań i lepsze zarządzanie procesami logistycznymi. Powoduje to skrócenie czasu przygotowania towaru do wysyłki. Bardzo ważne jest to, że system WMS może zostać zintegrowany z innymi systemami, które są używane w danym przedsiębiorstwie. Wśród nich są systemy do zarządzania zasobami firmy, obsługującymi produkcję czy sprzedaż online. Warto także wspomnieć o obniżce kosztów. Firma używająca systemu WMS może znacznie lepiej monitorować stan wysyłki towaru. To z kolei wiąże się ze znacznie mniejszą ilością reklamacji i zwrotów, co oczywiście wpływa na zyski przedsiębiorstwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms co to jest.

root_809
the authorroot_809