Ciekawe

Czym są buty rowerowe spd?

1.29KViews

Każdy rowerzysta prędzej czy później usłyszy o butach rowerowych spd. Jest to szczególny rodzaj rowerowego obuwia, który posiada wiele zalet, ale też i wiele wad, przez co nie jest przeznaczony dla każdego. Czym zatem są takie buty i kiedy można je polecić, a kiedy stanowczo odradzić rowerzyście?

Czym są buty rowerowe spd?

Każdy rowerzysta, bez względu na staż na rowerze doskonale wie, jak dużo energii się traci w chwili pedałowania w po pierwsze niewygodnych butach, a po drugie, słabej jakości pedałach. Producenci obuwia rowerowego doskonale zdają sobie sprawę z tego problemu, toteż od wielu lat trwały badania, aby zminimalizować utratę energii rowerzysty w puncie styku obuwia z pedał. Jednym z rozwiązań jest specjalne złącze spd. Jest to specjalny pedał zatrzaskowy opracowany przez firmę Shimano, który na stałe blokuje obuwie w pedale, powodując powstanie sztywnego i bardzo stabilnego połączenia.

Jakie są zalety takich butów?

Co jednak konkretnie daje zastosowanie takiego rozwiązania? Dlaczego warto stosować bytu i pedały spd? Przede wszystkim uzyskuje się dzięki temu stabilne połączenie pomiędzy pedałem a stopą, przez co likwiduje się słaby punkt, bardzo często doprowadzający do utraty energii rowerzysty. Energia ta nie jest wykorzystywana podświadomie na poprawne ustawanie stopy na pedale i korygowanie jej pozycji, tylko w całości przekazywana jest na napęd roweru. W efekcie tego rowerzysta jest w stanie jechać szybciej i dalej, przez co zyskują jego treningi.

Jakie są wady butów spd?

Niestety taki system posiada również niemałe wady, które powodują, że nie powinien być używany przez każdego. Najważniejszą wadą butów rowerowych spd jest ich wysoka cena, która jest wielokrotnie wyższa niż zwykłego obuwia na rower. Nie można również zapominać, że system ten działa jedynie w komplecie z pedałami, co również podnosi cenę.Najważniejszą jednak wadą jest to, że korzystania z takiego obuwia trzeba się nauczyć. Jakiekolwiek wywrócenie czy też nawet zachwianie i lekka utrata równowagi oznaczać będzie dla niedoświadczonej osoby bolesny upadek, ponieważ nie ma możliwości podparcia się noga, gdyż sztywno siedzą one w pedale.

Co więcej, gdy już uda nam się je zdjąć z pedału, w wyniku obecnego w nich gniazda, zupełnie nie nadają się one do chodzenia.Wszystkie powyższe wady powodują, że takie but polecane są jedynie tym rowerzystom, którzy jeżdżą na nieco wyższym poziomie. Amatorom zdecydowanie bardziej poleca się tradycyjne buty i pedały do roweru, ponieważ są one po pierwsze tańsze, a po drugie znacznie lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70.

root_809
the authorroot_809