Ciekawe

Jazda konna – sport ogólnorozwojowy

3.06KViews

Szukając idealnej dyscypliny sportowej dla siebie często mierzymy się z bieganiem, lekkoatletyką, jazdą na rowerze. Chcąc zachować dobrą kondycję i samopoczucie na długi czas warto rozważyć jazdę konną – sport ten uważany jest za ogólnorozwojowy. Regularna jazda konna pozwoli nam na rozwój umiejętności jeździeckich, możliwość regularnego przebywania na świeżym powietrzu. Jak zacząć przygodę z jeździectwem?

Znajdź stadninę i instruktora

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia nauki jazdy konnej jest znalezienie odpowiedniej stadniny prowadzącej zajęcia nauki jazdy oraz instruktora. Ceny za naukę jazdy różnią się od wielkości stajni, województwa, stopnia zaawansowania ucznia. Podczas pierwszych jazd, na których nauczymy się prawidłowej postawy w siodle, nie musimy posiadać specjalistycznego ubioru jeźdźca. Jeśli jednak poczujemy, że jest to sport dla nas, warto zastanowić się nad kupnem odpowiedniego wyposażenia. Co wchodzi w jego skład?

Profesjonalny ubiór jeźdźca – kask, buty, bryczesy

Podstawą w ubiorze jeźdźca są odpowiednie spodnie, buty oraz kask jeździecki. Jeździeckie bryczesy powinny być elastyczne, zapewniać przyczepność do siodła i nie krępować ruchów. Kupując buty do jazdy konnej możemy wybierać pomiędzy oficerkami (wysokimi butami pod kolano) lub też sztybletami (butami nad kostkę). Buty powinny być dopasowane, zapewniać komfort, chronić przed uderzeniami. Na naszych głowach w trakcie jazdy powinien znajdować się kask – rozmiar wybierzmy z rozwagą, gdyż nie powinien być on luźny. Kask powinien być zawsze zapięty pod szyją. Większość oferowanych modeli posiada niewielkie daszki, pozwalające na ochronę przed słońcem. Uzupełnieniem stroju jeźdźca będzie wygodna bluza lub też kamizelka zapewniająca ciepło w chłodniejsze dni.

root_809
the authorroot_809