Zdrowie i Uroda

Ważne rzeczy, które warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych

2.89KViews

Soczewki, które nie są odpowiednio czyszczone i dezynfekowane, zwiększają ryzyko infekcji oka. Każda soczewka, która została wyjęta z oka, powinna zostać oczyszczona i zdezynfekowana przed ponownym założeniem. Twój specjalista poinformuje Cię, jaki rodzaj systemu czyszczącego jest najlepszy, w zależności od rodzaju noszonych przez Ciebie soczewek, ewentualnych alergii oraz tego, czy Twoje oko ma tendencję do tworzenia osadów białkowych.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych obejmuje czyszczenie pojemnika na soczewki kontaktowe, który jest potencjalnym źródłem infekcji. Pojemnik należy umyć płynem do soczewek kontaktowych i pozostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Dowiedz się o prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Stare lub niewłaściwie dopasowane soczewki kontaktowe mogą porysować oko lub spowodować wzrost naczyń krwionośnych w rogówce. Ponieważ soczewki kontaktowe mogą się odkształcać z czasem, a rogówka może zmieniać kształt, dopasowanie soczewek kontaktowych i ich recepta powinny być regularnie oceniane. Wizyty kontrolne są planowane w zależności od stanu oczu i potrzeb wzrokowych. Jeśli zastanawiasz się co zamiennie za okulary? To odpowiedź jest prosta – soczewki kontaktowe. Sprawdź je.

Nie jesteś dobrym kandydatem do soczewek kontaktowych, jeśli masz:

 • Częste infekcje oczu;
 • Ciężkie alergie;
 • Oporna na leczenie suchość oka;
 • Zapylone miejsce pracy; lub
 • Niezdolność do obsługi i pielęgnacji soczewek.

Każdy rodzaj kropli do oczu może wchodzić w interakcje ze wszystkimi rodzajami soczewek kontaktowych. Najlepiej unikać stosowania kropli do oczu podczas noszenia soczewek, z wyjątkiem kropli nawilżających zalecanych przez lekarza okulistę.

Domowe roztwory soli (solanki) są związane z poważnymi infekcjami rogówki i nie powinny być stosowane.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Możesz nabawić się poważnej infekcji oka, jeśli nie będziesz prawidłowo czyścić, dezynfekować i przechowywać swoich soczewek kontaktowych. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń okulisty.

Ryzyko związane z soczewkami kontaktowymi

Soczewki kontaktowe, które były noszone zbyt długo lub nie są odpowiednio dopasowane, mogą porysować oko. Mogą też powodować wzrost naczyń krwionośnych na rogówce, co jest niebezpiecznym stanem zagrażającym widzeniu.

Krople do oczu mogą powodować problemy z soczewkami kontaktowymi. Najlepiej unikać stosowania wszelkiego rodzaju kropli do oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych. Można jednak stosować krople nawilżające bez konserwantów lub krople natłuszczające zgodnie z zaleceniami okulisty.

Zdejmij soczewki kontaktowe i natychmiast wezwij okulistę, jeśli twoje oczy są bardzo czerwone, bolesne, wodniste lub wrażliwe na światło. Zrób to samo, jeśli masz niewyraźne widzenie lub zauważysz wydzielinę (sączenie lub ropę) pochodzącą z oka. Mogą to być objawy poważnych problemów z oczami.

Dbaj o swoje soczewki kontaktowe

Należy oczyścić i zdezynfekować wszelkie soczewki kontaktowe, które wyjmujemy z oka, zanim włożymy je z powrotem. Dostępnych jest wiele rodzajów systemów czyszczących, wybór zależy od rodzaju noszonych przez Ciebie soczewek, czy masz jakieś alergie lub czy Twoje oczy mają tendencję do tworzenia się osadów białkowych. Zapytaj swojego okulistę, jakiego rodzaju roztworu czyszczącego należy użyć.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas czyszczenia i przechowywania soczewek kontaktowych, upewniając się, że robisz to we właściwy sposób, aby uniknąć niebezpiecznych infekcji oczu.

Oto, co należy zrobić:

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami

 • Przestrzegaj harmonogramu noszenia i wymiany soczewek, który zalecił Ci Twój okulista.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza, producenta soczewek kontaktowych oraz producenta płynu do ich czyszczenia i przechowywania. Jeśli przechowujesz soczewki w etui przez dłuższy czas, przeczytaj instrukcję, aby sprawdzić, czy przed użyciem należy je ponownie zdezynfekować. Nigdy nie zakładaj soczewek kontaktowych, jeśli były przechowywane przez 30 dni lub dłużej bez uprzedniej ponownej dezynfekcji.
 • Przestrzegaj terminów badań okulistycznych. Soczewki kontaktowe mogą się z czasem odkształcać, a rogówka może zmieniać kształt. Aby mieć pewność, że Twoje soczewki są prawidłowo dopasowane i że Twoja recepta jest dla Ciebie odpowiednia, regularnie odwiedzaj swojego okulistę.
 • Podczas noszenia soczewek kontaktowych nie należy brać prysznica, pływać, korzystać z gorącej kąpieli ani wykonywać żadnych czynności, podczas których woda ma kontakt z oczami. Woda i soczewki kontaktowe nie powinny się mieszać.
 • Nie należy spać w dziennych soczewkach kontaktowych.

Starannie oczyścić i ponownie zmoczyć

 1.  Przed dotknięciem soczewek kontaktowych należy umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć je ręcznikiem, wolnym od luźnych nitek.
 2. Stosuj metodę czyszczenia „pocieraj i płucz” niezależnie od rodzaju zakupionego płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych. Pocieraj soczewki kontaktowe czystymi palcami, a następnie przed namoczeniem soczewek przepłucz je roztworem. Użyj tej metody nawet jeśli rozwiązanie, którego używasz jest typu „no rub”.
 3. Nigdy nie wkładaj soczewek kontaktowych do ust, aby je zwilżyć. Ślina nie jest sterylnym roztworem.
 4. Nie należy płukać ani przechowywać soczewek kontaktowych w wodzie (woda z kranu lub woda sterylna).
 5. Nigdy nie należy stosować domowego roztworu soli fizjologicznej.
 6. Do dezynfekcji soczewek kontaktowych nie należy używać roztworu soli fizjologicznej ani kropli nawilżających. Nie są to środki dezynfekujące.
 7. Przy każdym czyszczeniu i dezynfekcji soczewek kontaktowych należy używać nowego roztworu. Nigdy nie używać ponownie ani nie uzupełniać zużytego roztworu.
 8. Nie należy przelewać płynu do soczewek kontaktowych do innej butelki. Roztwór nie będzie już sterylny.
 9. Upewnij się, że końcówka butelki z roztworem nie dotyka żadnej powierzchni. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą, gdy nie jest używana.
root_809
the authorroot_809
nejug.org zobacz https://eltying.com.pl/dziedzictwo-przemyslowej-przeszlosci-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/